510 119 529

Język podświadomości

Język podświadomości, czyli ograniczające i wzmacniające nas przekonania

 

Podświadomość vs świadomość

Nie istnieje w naszym życiu taka rzecz, której nie moglibyśmy odszukać w naszej podświadomości. Podświadomośc zawiera naszą wiedzę, mądrość i całe nasze doświadczenie, które kiedykolwiek przeżyliśmy. Gdybyśmy potrafili odpuścić lub wyciszyć nasz świadomy umysł, wówczas nasza podświadomość mołgaby być wprost nielimitowana. Świadomość jest tylko maleńką częścią naszego umysłu w porównaniu do podświadomości. Nasz świadomy umysł ma prostą rolę – zidentyfikować co jest dla nas najważniejsze w naszych obecnnych warunkach. Mamy oczy, żeby widzieć, ręce żeby dotykać, powonienie żeby czuć zapachy, słuch żeby słyszeć itd., ale wszystkie te zmysły bez świadomego umysłu byłyby bezużyteczne.

Kiedy świadomie identyfikujemy rzeczy, nasza podświadomość przywołuje i kategoryzuje wszystko, na czym się koncentrujemy. Tak naprawdę świadomie nie wiemy wiele i wszystkiego się uczymy, najpierw asymilując informacje w świadomym umyśle. Potem kiedy dana umiejętność jest praktykowana i przyswojona, świadomy umysł pozwala temu odejść całkowicie w ten sam sposób, w jaki nie pamiętamy zupełnie, co jedliśmy na obiad dwa lata temu lub nawet dwa tygodnie temu. Takie informacje nie są przechowywane w umyśle, ponieważ nie są tam zupełnie potrzebne. Świadomy umysł pozwala odejść całkowicie przeróżnym częściom informacji. Musi być wolny i pusty, żeby móc się skupić na następnej bieżącej rzeczy. Dzieje się tak, ponieważ świadomość ma niewielką moc procesowania w porównaniu z podświadomością.

 

Podświadomość kluczem do zdrowego i szczęśliwego życia

Podświadomość jest niesamowicie potężnym narzędziem kierującym funkcjonowaniem naszego organizmu, jak również mającym deycdujący wpływ na to, jakie sytuacje i ludzi przyciągamy do swojego życia. Podświadomość możemy wykorzystać do uzdrowienia siebie, ale również poprzez podświadomość możemy działać na nasze ciało destrukcyjnie, niszcząc je każdego dnia. Podobnie podświadomość działa w obszarach naszego życia takich jak: związki, przyjaźnie, praca, status materialny itp. Możemy wieść szczęśliwe życie u boku ukochanej osoby, wśród szczerych przyjaciół, z satysfakcjonującą i dobrze płatną pracą, ale również możemy przez życie iść samotnie, być niedoceniani w pracy i ledwo wiązać koniec z końcem. Na to wszystko ogromny wpływ wywiera nasza podświadomość.

 

Podświadomość to zbiór informacji

Jak to się dzieje? Podświadomość to zapis nieskończonej ilości informacji dotyczącej naszego życia. Przechowuje ona wszystkie wspomnienia, obrazy, uczucia, emocje, doświadczenia od początku naszego istnienia – bez względu na to, czy świadomie je pamiętamy czy nie. Podświadomość rejestruje każdy najmniejszy fakt dotyczący naszej egzystencji – każde bicie serca, temperaturę ciała, każdą napotkaną osobę, każde wypowiedziane przez nas słowo, czy każdą myśl, która pojawiła się w naszej głowie.

Zapis ten w podświadomym umyśle tworzy się mimowolnie, automatycznie, bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie. Na podstawie zapisów, które nasza podświadomość przechowuje, dokonujemy w życiu takich a nie innych wyborów, podejmujemy takie a nie inne decyzje, nasze ciało zbliża się ku zdrowiu lub ku chorobie, spotykamy takich a nie innych ludzi.

Mając tę wiedzę, że podświadomy umysł jest tak potężnym narzędziem determinująym nasze życie, warto wykorzystać jego siłę, by nas wspierał, wzmacniał oraz uzdrawiał nasze ciało i życie.

 

Zapisy zawarte w podświadomości

Podświadomość to zbiór naszych schematów, przekonań i wierzeń, wnioisków, jakie wyciągamy z często bolesnych lekcji. Zapisywane są one w podświadomości w postaci tak zwanych kodów podświadomości. Jeśli dotąd nasze życie nie było usłane różami, a nasze dzieciństwo było pełne odrzucenia, braku miłości, zaniedbania ze strony rodziców, rozczarowania, emocjonalnej przemocy itp., – w podświadomości zostaną utrwalone odpowiednie zapisy, mające znaczący wpływ na całą naszą przyszłość. Dopóki tych zapisów nie zmienimy na poziomie podświadomego umysłu, niewiele się w naszym życiu zmieni. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jesteśmy świadomi, że mamy na to wpływ – możemy zmienić kody zapisane w podświadomości i cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem.

Badania w neuronauce wskazują, że 95% aktywności naszego mózgu znajduje się w  podświadomości, czyli swego rodzaju magazynie naszych postaw, wartości i przekonań. Podświadomość można porównać do twardego dysku komputera, gdzie instalowane są programy, czyli nasze przekonania. Przez całe życie „instalujemy na naszych komputerach wiele programów” i pozwalamy działać im automatycznie. Z tych programów, czyli przekonań, tworzymy nie tylko wyobrażenia na temat świata i nas samych, ale również na ich podstawie rozwijamy nasze zachowania.

 

Wgrane programy z okresu dzieciństwa

Rzeczywistość i osobowość są tworzone przez przekonania, które znajdują się na podświadomym poziomie umysłu. Chcąc zmienić zapisane w podświadomości informacje, musimy dokonać zmian „wgranych programów”, czyli przekonań. Dokonując w podświadomości trwałych zmian poprzez wgranie nowych, wzmacniających nas programów i przekonań, mamy szansę na zmianę całego naszego życia na lepsze.

Pierwszym krokiem do dokonania zmian jest zidentyfikowanie na poziomie świadomym zapisów podświadomości, które nas ograniczają. Warto w tym celu uważnie prześledzić okres dzieciństwa, w tym jakie słowa padały z ust rodziców najczęściej w naszym kierunku lub też w naszej obecności. Czy byliśmy przez nich uznani („brawo, super tego dokonałeś”, „jesteś najlepszy”), czy raczej niedocenieni („twój brat zrobiłby to lepiej”), czy byli z nas dumni („jestem z ciebie bardzo dumny”), czy może byliśmy obiektem ich rozczarowania („nie można na ciebie liczyć”), czy słyszeliśmy od nich słowa wiary w nasze siły („jesteś wielki”, „możesz to zrobić!”, „jak nie ty, to kto?”), czy raczej byliśmy zniechęcani przez rodziców do realizowania naszych pomysłów („nie warto”, „i tak ci sie nie uda”).

Są to komunikaty trafiające do podświadomości dziecka niemalże natychmiast. Bez względu na to, czy zapis jest negatywny czy pozytywny, będzie on determinował całe nasze życie, dopóki nie dokonamy w to miejsce „nadpisu”, czyli zapisania nowego komunikatu.

By dokonać pełnej analizy zapisów podświadomości z okresu dzieciństwa, warto też przyjrzeć się temu, jaki był stosunek rodziców do pieniądza, jakie oni reprezentowali wartości, relacje międzyludzkie, jaki był ich stosunek do okazywania uczuć i emocji, itd.

 

Które przekonania nas wzmacniają, a które ograniczają

Zdolność do skutecznego działania oraz powodzenia w życiu osobistym lub zawodowym jest głęboko zależna od przekonań zapisanych w naszej podświadomości. Do jednych z najbardziej ograniczających nas przekonań należą: „jestem gorszy od innych”, „nie uda mi się”, „do niczego się nie nadaję”, „na szczęście trzeba zasłużyć”, „świat jest niesprawiedliwy”, „bogaci są chciwi”, „w życiu trzeba ciężko pracować, by zarobić pieniądze”, „pieniądze szczęścia nie dają”, „wszyscy mnie wykorzystują”, „na nikogo nie można liczyć”.

Z kolei do wzmacniającyh nas zapisów w podświadomości należą między innymi następujące przekonania: „jestem kompetentny”, „jestem ważny”, „jestem wartościowy”, „mogę wszystko”, „uda mi się”, „jak nie ja, to kto”, „jestem bezpieczny”, „świat jest doskonały takim, jakim jest”, „pieniądze są dobre”, „wszystko mi sprzyja”.

 

Zmiana podświadomości w praktyce

Aby dokonać zmian zapisów w podświadomości nie wystarczy sobie przeczytać wzmacniające nas przekonania i powiedzieć „dobrze, to od teraz te przekonania zastępują w mojej podświadomości wszystkie komunikaty, które mnie dotąd ograniczały”. Niestety, nie jest to takie proste. Aby dokonać trwałych zmian w podświadomości, w zmianę tę trzeba uwierzyć, trzeba ją poczuć, przyjąć na najgłębszym poziomie, wcielić w życie.

Przykładowo, kiedy czujemy się niekochani, odrzucani i nieakceptowani przez innych, oznacza to, że to my sami nie kochamy i nie akceptujemy siebie. I dopóki nie zaczniemy sami siebie akceptować i kochać, zapis w naszej podświadomości nie zostanie zmieniony. A dopóki nasza podświadomość nie otrzyma nowego zapisu, stare przekonanie o odrzuceniu, poczuciu bycia niekochanym i nieakceptowanym będzie nam w życiu towarzyszyć i je determinować.

Podobnie jest z poczuciem ważności. Jeśli porównujemy się z innymi, dajemy dowód na to, że nie posiadamy poczucia własnej wartości, nie jesteśmy pewni siebie. Oznacza to, że podświadomie nie dajemy sobie prawa do bycia równie ważnym i wartościowym jak inni.

Kiedy postrzegasz świat jako niesprawiedliwy, takim właśnie będzie dla Ciebie, dopóki tego przekonania nie zmienisz na poziomie podświadomego umysłu. To, co myślisz o świecie, to tylko twoja subiektywna interpretacja rzeczywistości, twoje odczucie na dany temat. Dlaczego zatem nie zaszczepić w podświadomości przekonania, że wszystko ci sprzyja i dzieje się dla twojego dobra? Taka zmiana postrzegania rzeczywistości może zdziałać cuda.

 

Zmiana przekonań kluczem do sukcesu

Zmiana przekonań na poziomie podświadomym jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie twojego życia. Dobre przekonania (szczególnie na temat siebie samego i otaczającej cię rzeczywistości) będa rodziły więcej dobrych myśli w twojej głowie. Im więcej dobrych myśli będzie towarzyszyć twojej codzienności, tym więcej dobrych emocji i wydarzeń będzie cię spotykać, a twoje życie będzie bardziej harmonijne i satysfakcjonujące.

Udostępnij ten artykuł: