510 119 529

Hipnoza na depresję

Depresja to bardzo złożona choroba. Nikt dokładnie nie wie, co leży u jej podstaw. Niektórzy ludzie cierpią na depresję, która jest powodowana poważnymi zmianami życiowymi (na przykład śmierć bliskiej osoby), podczas gdy powodem depresji u innych osób może być poważna choroba (na przykład nowotwór), izolacja społeczna czy nadużywanie substancji uzależniającyh (narkotyki, alkohol), sposób, w jaki zostali wychowani, przeżyte w dzieciństwie traumy. Za depresję mogą też odpowiadać geny oraz styl życia.

 

Objawy depresji

Jednym z charakterystycznych „objawów” depresji jest to, w jaki sposób postrzegamy siebie, swoją przyszłość i otoczenie, w którym żyjemy. W stanie depresyjnym poczucie naszej wartości jest bardzo zachwiane. Myślimy wówczas o sobie: „jestem bezużyteczny”, „jestem bezwartościowy”, „do niczego się nie nadaję”. Otaczający nas świat widzimy jako szary i beznadziejny. Nie zakładamy, że sytuacja może się zmienić. Nasze ciało jest zmęczone, pozbawione energii. Towarzyszą temu problemy ze snem, apetytem, apatia. Najchętniej całe dnie spędzalibyśmy w łóżku. Nie czerpiemy radości tak naprawdę z niczego. Będąc w takim stanie bardzo trudno jest uwierzyć w to, że istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z depresją.

Do klasycznych symptomów depresji zaliczamy:

 • smutek, przygnębienie, płaczliwość,
 • niepokój, lęk,
 • zaburzenia uwagi i koncentracji,
 • poczucie bezużyteczności, bezwartościowości, bezsensu,
 • poczucie winy, niska samoocena,
 • zmęczenie, brak energii,
 • napięcie wewnętrzne,
 • pesymistyczne myśli,
 • myśli samobójcze,
 • utrata zainteresowań lub przyjemności,
 • zmniejszenie aktywności, apatia,
 • zaburzenia apetytu (zwiększenie lub zmniejszenie),
 • zaburzenia snu (nadmierna senność, problemy z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się),
 • migreny i inne bóle.

 

Emocje towarzyszące depresji

Bardzo często towarzyszą depresji takie emocje jak: lęk, poczucie wstydu czy poczucie winy, brak poczucia wartości. Nie zawsze te emocje powiązane są z konkretnym zdarzeniem z przeszłości. Mogą nam one również towarzyszyć „bezpodstawnie”. Mówi się, że nasze myśli wpływają na nasze emocje, a emocje z kolei przekładają się na nasze zachowania. Cierpiąc na depresję, musimy być świadomi tego, że jesteśmy w tak zwanym „błędnym kole”. Nasze negatywne myśli, wywołują w nas negatywne emocje, które z kolei popychają nas do negatywnych zachowań. Te zachowania następnie, oceniane przez nas jako złe i beznadziejne, znów przyczyniają się do negatywnych myśli. I tak w kółko. Zatem, jak poradzić sobie z depresją?

 

Zmiana myśli i przekonań na poziomie podświadomym

Aby wyrwać się z błędnego koła depresji, przede wszystkim musimy odpowiednio zmienić nasze myśli i nauczyć się je kontrolować. Będąc w stanie depresji, samemu jest bardzo trudno dokonać takiej zmiany. Często wydaje się to wręcz niemożliwe. Z pomocą w dokonaniu pozytywnej zmiany przychodzi hipnoterapia.

 

Hipnoterapia na depresję

Hipnoza jest obiektem badań naukowych od wielu lat i bardzo skutecznie pomaga leczyć depresję. Jest to metoda wykorzystywana do odkrywania niesamowitego rezerwuaru drzemiących w nas i dotąd niewykorzystanych potencjałów i mocy. Hipnoza umożliwia dostęp do podświadomości jako bazy do pracy nad problemami, z którymi ludzie zmagają się w swoim codziennym życiu. Hipnoza na depresję pozwala na dokonanie zmian w sposobie myślenia na poziomie świadomym. Jest to pierwszym i podstawowym krokiem do przerwania destrukcyjnego cyklu choroby. Aby zmiany te były trwałe i wpływały korzystnie na nasz emocje, potrzebna jest zmiana na poziomie podświadomym. Podczas sesji hipnoterapii przeprowadzonych przez doświadczonego hipnoterapeutę można dokonać korzystnych zmian na poziomie swoich myśli i głęboko zakorzenionego systemu przekonań.

 

Niepokój i lęk

Kiedy mówimy o niepokoju, lęku lub depresji, często myślimy o wielkich wydarzeniach życiowych, takich jak zmiana pracy, choroba, strata kogoś bliskiego, czy rozwód. Niepokój i lęk przybierają jednak wiele form i jeśli dana osoba ma zwyczaj częstego martwienia się, może okazać się dobrym pomysłem, aby szukać pomocy. Czasami możemy stać się niespokojni lub smutni bez powodu, budząc się z poczuciem strachu lub złego przeczucia, nawet jeśli na horyzoncie nie ma nic ponurego. Hipnoza może skutecznie pomóc dowiedzieć się, co powoduje takie stany emocjonalne i jednocześnie pozwala spojrzeć na sprawy z lepszej, bardziej optymistycznej perspektywy. Często pozwala również znaleźć najskuteczniejszą drogę do lepszego zdrowia, szczęścia i długotrwałych rezultatów.

 

Negatywne wydarzenia w życiu

Depresja to stan spowodowany naszą reakcją na negatywne wydarzenia w życiu. Badania pokazują, że jeśli bierzemy rzeczy do siebie, traktujemy negatywne wydarzenia jako mające wpływ na wszystkie obszary naszego życia i zakładamy, że niepowodzenia będą trwać wiecznie, to jest bardzo prawdopodobne, że doświadczymy depresji. Są to przypadki myślenia czarno-białego. Zasadniczo oznacza to, że nauczenie się kwestionowania własnych wzorców myślenia i przejęcie kontroli nad swoim życiem może znacznie poprawić naszą sytuację. Osoby z depresją potrzebują pomocy w zwalczaniu negatywnych myśli. Hipnoterapia, jako skuteczna metoda walki z depresją, pomaga przywrócić sens i cel w życiu, zmienić nieprzydatne i negatywne wzorce myślenia, odzyskać kontrolę. Ponadto świetnie sobie radzi z niwelowaniem objawów depresji i zapobiega ich nawrotom w przyszłości. Dzięki hipnozie osoba cierpiąca na depresję może zacząć zdrowieć i patrzeć w przyszłość z nadzieją.

 

Zmiana reakcji emocjonalnych

Hipnoterapia pozwala przetrenować nieświadomy umysł, czyli tę część nas, która zarządza naszymi reakcjami emocjonalnymi, w taki sposób, by zmniejszyć wpływ starych i wyuczonych reakcji. Dzięki temu bardzo szybko pomaga usunąć nieprzydatne i automatyczne poczucie winy, wstydu, żalu i wyrzutów sumienia, które często sprawiają, że nadmiernie koncentrujemy się na przeszłych błędach. W podobny sposób hipnoterapia pomaga uporać się z aktywna złością (często w stosunku do siebie). Hipnoza może być więc wykorzystana do wzbudzenia poczucia pewności siebie, siły i determinacji, które poprowadzą nas we właściwym kierunku, tak abyśmy mogli zaangażować się w działania, które mogą ponownie pomóc nam stworzyć autentyczne szczęście.

 

Hipnoza

Hipnoza to technika, którą praktycy stosowali od wieków w leczeniu różnych schorzeń psychicznych. Może być skuteczna w leczeniu lęku, depresji, strachu i w wielu innych przypadkach. Hipnoza polega na tym, że wysoko wyszkolony terapeuta używa terapeutycznych słów, zwrotów lub innych technik, aby pomóc osobie wejść w szczególny stan świadomości. Hipnoza może obejmować kierowaną relaksację, rozmowę z samym sobą, wizualizację. Idea hipnozy polega na doprowadzeniu do zmiany częstosliwości fal mózgowych danej osoby, umożliwiając jej czerpanie z zasobów w sobie, do których nie może dotrzeć, gdy jest w pełni świadoma. Badania pokazują, że takie podejście może pomóc w radzeniu sobie z lękiem i wieloma innymi emocjami. Hipnoza jest stanem podobnym do transu, w którym uzyskuje się zwiększone skupienie i koncentrację. Kiedy jesteśmy w stanie hipnozy, zwykle czujemy się spokojni, zrelaksowani i jesteśmy bardziej otwarci i podatni na sugestie. Hipnoza może być wykorzystywana do uzyskania kontroli nad niepożądanymi zachowaniami lub do lepszego radzenia sobie z lękami, bólem czy innymi emocjami. Ważne jest, aby wiedzieć, że podczas hipnozy nie tracimy kontroli nad naszym zachowaniem.

Udostępnij ten artykuł: