510 119 529

Miłość do samego siebie

Święto Zakochanych to szczególny czas, kiedy okazujemy Miłość osobom, które kochamy. Większość z nas zapomina tym cudownym uczuciem obdarzyć również, a może nawet przede wszystkim, samych siebie.

 

Szukanie szczęścia na zewnątrz

Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego zdrowa Miłość do samego siebie jest tak ważna? Zdrowa – w znaczeniu nie narcystyczna. Daje nam ona poczucie prawdziwego szczęścia, poczucia wartości i spełnienia. Sprawia, że nasze życie układa się pomyślnie, że płyniemy przez nie z lekkością. Wynikałoby z tego, że tych fundamentalnych wartości powinniśmy szukać w sobie.

Bardzo często jednak „szukamy” kogoś, kogo możemy pokochać, z kim możemy stworzyć relację, spędzić życie. Wydaje nam się, że dopiero wtedy będziemy szczęśliwi, spełnieni, a nasze życie w końcu nabierze sensu. Niestety muszę Cię w tym momencie trochę rozczarować.

Szukanie szczęścia na zewnątrz – w postaci Księcia czy Księżniczki z bajki nie uczyni Cię w żaden sposób szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Prawdziwe poczucie szczęścia i spełnienia zależą bowiem od tego, jak bardzo kochasz i akceptujesz samego siebie.

Zastanów się przez chwilę, jeśli Ty sam siebie nie kochasz i nie akceptujesz, dlaczego ktoś inny miałby Cię obdarzyć tymi uczuciami? Twój świat zewnętrzny jest odbiciem Twojego świata wewnętrznego. Dopóki nie bedziesz zdolny do prawdziwej Miłości wobec siebie, nie oczekuj, że ktoś Ciebie prawdziwie pokocha. To samo dotyczy akceptacji. Nawet jeśli na początku relacji, w stanie zakochania, czujecie przysłowiowe „motylki w brzuchu”, nie będzie to trwało wiecznie.

 

Czy jesteś gotowy na podróż w głąb siebie?

Okresowa refleksja na temat relacji samego ze sobą jest niezwykle dla nas ważna. Możesz tego dokonać zarówno samodzielnie w zasiszu swojego domu, jak i podczas sesji hipnozy prowadzonej przez zaufanego terapeutę. Jeśli jesteś gotów wybrać się w podróż w głąb siebie samodzielnie, poniżej znajdziesz jeden ze sposobów.

Usiądź wygodnie, zamknij oczy, skup całą swoją uwagę na swoim sercu. Dla ułatwienia możesz położyć dłoń na klatce piersiowej. Oddychaj powoli, jednak nie spowalniaj oddechu na siłę. Oddychaj bez żadnego wysiłku, w naturalnym dla Ciebie tempie. Rozluźnij swoje ciało i poczuj się całkowicie komfortowo.

Odpowiadając na pytania, nie oceniaj przychodzących odpowiedzi. Po prostu je obserwuj. Bądź ze sobą najbardziej szczery, jak to tylko możliwe. Robisz to dla siebie. Dla nikogo innego. Poczuj się całkowicie bezpiecznie. Nikt poza Tobą nie ma dostępu do pojawiających się w Tobie odczuć i odpowiedzi.

Zapytaj siebie, co tak naprawdę o sobie myślisz? Jakie na swój temat masz przekonania? Czy znasz swoją wartość? Zastanów się, jak bardzo życzliwy i wyrozumiały jesteś wobec siebie?

I wreszcie, odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy prawdziwie siebie kochasz? Czy w pełni siebie akceptujesz? Każdą najmniejszą część swojego ciała? Każdy aspekt swojego charakteru? Czy potrafisz stanąć całkowicie nago przed lustrem i z wszechogarniającą Miłością powiedzieć sobie „Kocham Cię”?

Jeśli będzie to dla Ciebie przydatne, po medytacji możesz spisać na kartce odpowiedzi i przemyślenia, które pojawiły się w Twojej głowie. Możesz opisać uczucia, które poczułeś w ciele w odpowiedzi na zadawane pytania. Może to okazać się pomocne w późniejszej pracy nad sobą.

 

Siła przekonań

Przekonania są swego rodzaju silnie zakorzenionymi wierzeniami, które kształtują naszą rzeczywistość. W zależności od tego w co wierzysz, jakie masz przekonania na temat siebie i Twojego otoczenia, w Twoim życiu będą pojawiali się ludzie i sytuacje, które Cię w tych przekonaniach utwierdzą. Jeśli jesteś przekonany o tym, że do niczego się nie nadajesz, bądź jesteś niewystarczająco dobry, życie będzie Ci to udowadniać przy każdej możliwej okazji.

Jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze, zmiana systemu przekonań jest krokiem fundamentalnym. Zmiana ta musi się najpierw dokonać w Twoim wnętrzu. Dopiero później będziesz mógł obserwować zmiany w Twoim otoczeniu. Sama zmiana otoczenia (na przykład pracy, miejsca zamieszkania, czy partnera), bez jednoczesnej zmiany przekonań, nie przyniesie trwałych rezultatów. Nawet jeśli zauważycsz poprawę, będzie ona chwilowa. A to dlatego, że życie znów zadba o to, byś na swojej drodze napotkał ludzi i sytucje utwierdzające Cię w Twoich starych, niezmienionych przekonaniach.

 

Bycie życzliwym i wyrozumiałym

Bardzo często jesteśmy wyrozumiali dla innych, tylko nie dla siebie. Tłumaczymy i usprawiedliwiamy innych na wszelkie możliwe sposoby. Kiedy jednam to nam „podwinie się noga”, popełnimy błąd, okaże się, że nie jesteśmy tak idealni, jak tego byśmy chcieli, jesteśmy wówczas wobec siebie bardzo surowi i krytyczni.
Zastanówmy się przez chwilę, jak takie podejście na nas wpływa?

Nikt nie jest idealny. Każdemu z nas zdarza się popełniać błędy. Każdy z nas jest „tylko” człowiekiem. Istotą, która nie jest robotem, która posiada uczucia. To one sprawiają, że bardzo często zachowujemy się inaczej, niż byśmy tego chcieli. Zdarza się, że podejmujemy irracionalne decyzje.

Obwinianie siebie za popełnione błędy czy niedoskonałości wcale nam nie pomaga. Wręcz przeciwnie – jest dla nas swego rodzaju piekłem na ziemi. Piekłem, które sami sobie urządzamy. Udowodniono, że poczucie winy i wstydu są dla człowieka najbardziej destrukcyjnymi emocjami. Choćby z tego powodu umiejętność wybaczania sobie (uwolnienia się od poczucia winy), pełna akceptacja tego kim jesteśmy i jacy jesteśmy (brak poczucia wstydu) oraz poczucie własnej wartości są niesamowicie ważne w osiągnięciu szczęścia, harmonii i poczucia spełnienia.

 

Kolejny aspekt Miłości i akceptacji

Uczucie Miłości i akceptacji względem samego siebie ma jeszcze inny wydźwięk. Spójrz obiektywnie na swoje ciało, wczuj się w nie najlepiej jak potrafisz. Miej świadomość, że to dzięki niemu możesz doświadczać życia, podróżować i poznawać świat, jeść, chodzić, biegać, śmiać się, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, doświadczać, odczuwać emocje, w tym kochać! Bez względu na to, jak postrzegasz swoje ciało, fakt jest jeden – bez niego nie byłbyś w stanie doświadczyć niczego, cokolwiek odbywa się na płaszczyźnie fizycznej i emocjonalnej.

Twoje ciało wspiera Cię najmocniej, jak potrafi. Najlepsze co możesz dla niego zrobić, to odwzajemnić się tym samym – wsparciem i pozytywnymi przekonaniami, zamiast ciągłej krytyki, niezadowolenia i braku akceptacji. Pamiętaj, że Twoje myśli i przekonania kształtują Twoją rzeczywistość (włącznie z Twoim ciałem). Może zatem warto dokonać odpowiednich zmian w swoim wnętrzu?

 

Świadomość pierwszym krokiem do zmiany

Pierwszym krokiem do zmiany jest zmiana na poziomie świadomym. Już samo uświadomienie sobie destrukcyjnych przekonań, braku akceptacji czy poczucia własnej wartości wiele potrafi zmienić. Aby jednak zmiana była trwała, a jej skutki zauważalne, powinna ona się również dokonać na poziomie podświadomym. Proces dokonywania zmian w podświadomości jest nieco trudniejszy. Pomocna w tej materii okazuje się hipnoterapia. Przeprowadzone przez doświadczonego terapeutę sesje hipnozy pozwolą Ci nie tylko lepiej poznać i zrozumieć siebie, ale przede wszystkim dokonać pożądanych zmian na poziomie podświadomym. Dzięki temu pokochanie i pełna akceptacja siebie są w zasięgu Twojej ręki.

Udostępnij ten artykuł: